Aby sprowadzić towary do Polski wykorzystując transport morski będziemy potrzebowali m. in. następujące dokumenty transportowe:
– konosament (Bill of Lading – B/L) – dokument potwierdzający przyjęcie towaru na statek, zawiera szczegóły dotyczące transportu, takie jak załadowca, odbiorca i miejsce docelowe, jest też dowodem prawa własności do towaru;
– specyfikacja towaru (Packing List) – określa ilość, wagę netto/brutto  załadowanego towaru oraz opisuje towar, pomaga w weryfikacji zawartości przy załadunku i rozładunku;
– certyfikat pochodzenia (Certificate of Origin) – dokument potwierdzający kraj  pochodzenia towarów, wymagany do odpraw celnych – przy ustalaniu stawek celnych i podatku VAT, a także ewentualnych preferencji taryfowych;
– faktura handlowa (Commercial Invoice) – dokument zakupu towarów, który zawiera szczegóły transakcji: warunki dostawy INCOTERMS, wartość towarów i warunki płatności  , jest niezbędna do odprawy celnej;
– polisa ubezpieczeniowa (Insurance Policy) – jest obowiązkowa np. przy dostawie na bazie warunków CIF, a w innych przypadkach zawsze rekomendujemy jej nabycie, chroni przed ryzykiem utraty lub uszkodzenia towaru podczas transportu.

W zależności od rodzaju importowanych towarów mogą być potrzebne również certyfikaty jakości, które potwierdzają zgodność z normami UE.
Wymagane są m. in. dla towarów specjalnych, takich jak produkty spożywcze , chemiczne  lub farmaceutyczne .

Przy imporcie towarów spożywczych pochodzenia roślinnego  będzie to:
– certyfikat fitosanitarny
– wydawany przez odpowiednie władze kraju eksportującego, który potwierdza, że towary spełniają normy EU.
Po uzyskaniu tego świadectwa i skompletowaniu pozostałych dokumentów nasi spedytorzy przygotowywują wniosek do służb państwowych zajmujących się nadzorem i kontrolą fitosanitarną.

Przy imporcie towarów spożywczych pochodzenia zwierzęcego konieczne będzie:
– świadectwo zdrowia (Health Certificate)
– dokument wydawany przez organy weterynaryjne kraju eksportującego, który potwierdza, że produkty pochodzenia zwierzęcego są bezpieczne i spełniają standardy zdrowotne wymagane przez Unię Europejską.

Po otrzymaniu tego świadectwa i pozostałych dokumentów nasi spedytorzy sporządzają zgłoszenie do kontroli weterynaryjnej i koordynują jej przebieg.

Chcesz mieć pewność, że posiadasz wszystkie dokumenty przewozowe wymagane przy imporcie towarów ⁉️

Skorzystaj z pomocy spedytora międzynarodowego z wieloletnim doświadczeniem.

Nasi logistycy szybko i wnikliwie zweryfikują całą dokumentację i płynnie przeprowadzą Was przez cały proces importu towarów.

 

Podgląd zdjęcia