All | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z | Submit a pojęcie
There are currently 5 pojęcia in this directory beginning with the letter S.
SKŁAD CELNY
każde miejsce uznane przez organy celne (prowadzący skład celny posiada pozwolenie Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego) i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Wyróżnia się składy celne publiczne i prywatne. Składem celnym publicznym jest skład, z którego może korzystać każda osoba w celu składowania towarów, a prywatnym skład celny przeznaczony do składowania towarów przez prowadzącego skład. Dzięki procedurze składowania celnego (czyli w składzie celnym), można zawiesić płatności cła i podatków za towary z państw trzecich, na czas kiedy towary te są składowane w składzie celnym. Jest to tzw. funkcja zawieszenia płatności. Towary te mogą być też z powrotem wywiezione poza UE. Jest to z kolei funkcja reeksportowa składu celnego. Jeśli skorzystasz ze składu celnego, to możesz m.in.: sprowadzić większą ilość towaru, złożyć go w składzie celnym, bez uiszczania cła i podatku VAT oraz podatku akcyzowego; złożyć towar w składzie, by potem starać się o dokumenty i badania potrzebne do dopuszczenia go do obrotu (znak CE).

SPECJALNE PROCEDURY CELNE
Pojęcie odnosi się do następujących procedur: składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną, odprawy czasowej i uszlachetniania biernego. Procedury gospodarcze (poza procedurą uszlachetniania biernego) odnoszą się wyłącznie do towarów niewspólnotowych, które zostały zdefiniowane w art. 4 ust. 8 WKC. Przedmiotem procedury uszlachetniania biernego mogą być natomiast tylko towary posiadające status celny towarów wspólnotowych. Są to procedury na które jest wymagane pozwolenie naczelnika urzędu celnego.

STATUS CELNY TOWARU "C"
W przypadku towarów, których status wspólnotowy może być wykazany. Towary w wolnym obrocie wewnątrz Unii Europejskiej.

STATUS CELNY TOWARU "X"
Towary wspólnotowe przeznaczone do wywozu, które nie są umieszczone pod procedurą tranzytową. Towary pochodzące z krajów, członków Unii Europejskiej, eksportowane do krajów trzecich.

SYSTEMY CELNE
systemy wymiany komunikatów elektronicznych ze służbą celno-skarbową np.: AES, AIS, NCTS.


Submit a pojęcie
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić: nasza oferta

Masz pytanie? Skontaktuj się!

    Zapytaj nas bez żadnych zobowiązań.
    Odpowiemy pisemnie lub oddzwonimy jeśli wolisz kontakt telefoniczny.

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.