EORI / PDR
W chwili obecnej już 80% zgłoszeń przywozowych dokonywanych jest w formie wyłącznie elektronicznej, natomiast w przypadku tranzytu i eksportu 100% zgłoszeń obsługiwanych jest elektronicznie odpowiednio w systemach NCTS i ECS.
Kierując się tak dużą popularnością elektronicznej formy zgłoszeń celnych Służba Celna podjęła decyzję o pełnym zautomatyzowaniu obsługi zgłoszeń celnych.
Serdecznie zachęcamy Państwa do niezwłocznego podjęcia działań, które zapewnią możliwość skorzystania z w pełni zautomatyzowanej i „bezpapierowej” obsługi przywozowego zgłoszenia celnego w systemie CELINA.
W związku z informatyzacją odpraw celnych wszystkie podmioty mające kontakt ze Służbą Celną powinny uzyskać dostęp do w pełni elektronicznych odpraw (importowych, eksportowych, tranzytowych jak i składania deklaracji INTRASTAT dotyczących obrotu wewnątrz-wspólnotowego).
Aby zabezpieczyć sobie taki dostęp należy:
1. EORI – Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification – EORI), jest jedną z części składowych tworzonego w Unii Europejskiej (UE) środowiska elektronicznego cła powstającego w ramach programu e-Customs – tj. „bezpapierowego” środowiska dla administracji celnych i handlu w UE. Przedsiębiorcy podlegają jednokrotnej rejestracji w systemie EORI i jest im nadawany unikalny numer identyfikacyjny EORI. Przedsiębiorcy obowiązani są posługiwać się tym jedynym, uznawanym na obszarze całej UE numere, we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE, przy których wymagany jest ich identyfikator.
W Polsce przyjęto generalną zasadę budowy numeru EORI przedsiębiorcy w oparciu o numer NIP.
Aby dokonać rejestracji należy:
- wypełnić wniosek wg załączonej instrukcji
- dołączyć dokumenty firmy
- złożyć w najbliższym Urzędzie Celnym.
Rejestracji należy dokonać w najbliższym Urzędzie Celnym, ponieważ wszystkie zmiany w danych firmy trzeba będzie aktualizować. Najkorzystniej dla Państwa będzie dokonywać tych czynności najbliżej swojej siedziby.
2. Warunkiem takiej odprawy jest zarejestrowanie podmiotu (importera, eksportera) jak i jego przedstawiciela celnego (agencji celnej) w Podsystemie danych Referencyjnych Służby Celnej (PDR).
Aby dokonać takiej rejestracji należy:
- upoważnić wybraną(e) agencję celną (agencje celne) do działania w Państwa imieniu (wzór upoważnienia – Załącznik nr 1).
- po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia upoważnienia przez agencję celną podejść do najbliższego Państwa siedzibie Urzędu Celnego i dokonać rejestracji w PDR. W Urzędzie Celnym składamy wniosek (wzór wniosku – Załącznik nr 6), instrukcję bezpieczeństwa (wzór instrukcji – Załącznik nr 5) oryginał (potwierdzona kopia) upoważnienia z potwierdzeniem przyjęcia przez agencję celną, opłatę skarbową, dokumenty firmy.
Rejestracji w PDR dokonujemy również w przypadku upoważnienia agencji do składania w imieniu przedsiębiorcy deklaracji INTRASTAT (wzór upoważnienia do INTRASTAT – Załącznik nr 2).
W takim przypadku do Izby Celnej w Szczecinie (odpowiedzialnej za INTRASTAT na terenie całego kraju) wysyłamy:
- wniosek (wzór wniosku – Załącznik nr 7),
- instrukcję bezpieczeństwa (wzór instrukcji – Załącznik nr 5)
- oryginał (potwierdzona kopia) upoważnienia z potwierdzeniem przyjęcia przez agencję celną (wzór upoważnienie do INTRASTAT – Załącznik nr 2)
- opłatę skarbową,
- dokumenty firmy.
Dokumentacja przewozowa w transporcie zawiera niezbędne informacje umożliwiające dostarczenie ładunku w miejsce docelowe. Jest ona niezbędna do prawidłowego zarządzania, sterowania […]
Transport ma kluczowe znaczenie dla gospodarki oraz komfortu naszego życia – umożliwia swobodne przemieszczanie ludzi czy towarów do każdego zakątka […]
Fracht morski to wyrażenie powszechnie stosowane do określenia czynności związanych z transportowaniem towarów drogą morską. Dotyczy ono zarówno opłat przewozowych, […]