Oznakowanie CE – kiedy produkt wymaga znaku CE?
Oznakowanie CE to jeden z ważniejszych elementów wprowadzania produktów na rynek Unii Europejskiej. Wskazuje ono, że dany wyrób spełnia unijne normy dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest znak CE, jakie produkty go wymagają oraz jak wygląda procedura certyfikacji.
Certyfikat CE – czy jest prawidłowym określeniem?
Często spotykaną błędną nazwą jest „certyfikat CE”. W rzeczywistości oznakowanie CE nie jest certyfikatem, lecz deklaracją zgodności CE produktu z wymaganiami unijnymi. Po sporządzeniu deklaracji zgodności producent może nanieść oznakowanie CE na dany produkt.
Certyfikat CE (Conformité Européenne) może być wymagany do tego, aby sporządzić deklarację zgodności UE dla określonych w przepisach wyrobów. Jest to dokument wydawany przez jednostkę notyfikowaną w wyniku przeprowadzonej oceny zgodności i potwierdzający, że spełnione są wszelkie wymagania bezpieczeństwa.
Oznakowanie CE – na czym polega i kiedy się je stosuje?
Oznaczenie CE można umieścić na produkcie po sporządzeniu deklaracji zgodności. Dokument ten może być przygotowany samodzielnie przez producenta lub z udziałem jednostki notyfikowanej, która dostarczy certyfikat CE. Jest to zależne od wymogów dotyczących konkretnego produktu.
Komisja Europejska publikuje listę jednostek notyfikowanych na stronie internetowej NANDO (Lists of Notified Bodies ). Producent ma swobodę w wyborze jednostki z wykazu sporządzanego przez dane państwo członkowskie.
Nie wszystkie produkty wymagają certyfikacji przez jednostkę notyfikowaną. Należy sprawdzić obowiązujące przepisy, aby upewnić się, czy jest to konieczne. W sytuacji, gdy jednostka notyfikowana przeprowadza ocenę zgodności, oznakowanie CE powinno zawierać jej numer identyfikacyjny.
Jak wygląda proces certyfikacji CE?
Procedura uzyskania oznakowania CE obejmuje kilka etapów.
- Identyfikacja właściwych dyrektyw i norm.
- Przeprowadzenie oceny zgodności (przez producenta lub jednostkę notyfikowaną).
- Sporządzenie dokumentacji technicznej.
- Wystawienie deklaracji zgodności CE.
- Umieszczenie oznakowania CE na produkcie.
Znak CE – jakie wyroby go wymagają?
Znak CE jest obowiązkowy dla produktów objętych dyrektywami Nowego Podejścia m.in. dla:
- urządzeń elektronicznych,
- sprzętu telekomunikacyjnego,
- zabawek,
- maszyn przemysłowych,
- urządzeń, wyrobów medycznych,
- środków ochrony osobistej.
Bez oznaczenia CE wprowadzanie takich produktów na rynek UE jest zabronione.
Poniżej prezentujemy wybrane dyrektywy obowiązujące do wskazanych grup produktowych:
- wyroby budowlane – Rozporządzenie 305/2011/UE CPR (częściowo obowiązuje nowy CPR);
- maszyny – Dyrektywa 2006/42/WE MD (poprzednio 98/37/WE, częściowo nowa dyrektywa);
- sprzęt elektryczny niskiego napięcia – Dyrektywa 2014/35/UE LVD (poprzednio 2006/95/WE);
- substancje niebezpieczne w EEE – Dyrektywa 2011/65/UE RoHS II + 2015/863/UE RoHS III;
- urządzenia radiowe – Dyrektywa 2014/53/UE RED (poprzednio 1999/5/WE R&TTE);
- zabawki – Dyrektywa 2009/48/WE TD (poprzednio 88/378/EWG);
- urządzenia ciśnieniowe – Dyrektywa 2014/68/UE PED (poprzednio 97/23/WE).
Uwaga – oznaczenie CE nie może być stosowane na wyrobach, dla których specyfikacje UE nie istnieją i nie ma wymogu przeprowadzenia procedury oceny zgodności kończącej się umieszczeniem oznakowania CE.
Jaki jest koszt oznakowania CE?
Jeśli producent sam przeprowadza ocenę zgodności, wtedy jest to proces bezpłatny. Natomiast jeśli produkt wymaga niezależnej oceny przez inną organizację, wysokość opłaty będzie ustalona przez tę jednostkę.
Aktualizacja i ważność oznakowania CE
Oznakowanie CE samo w sobie nie ma terminu ważności, jednak konieczna jest aktualizacja deklaracji zgodności w przypadku zmian w przepisach, produkcie lub danych kontaktowych producenta.
Obowiązki importera
Jeszcze przed zakupem określonych produktów spoza UE, Importer powinien upewnić się, czy posiadają one oznakowanie CE i deklarację zgodności. Komplet dokumentów przewozowych wymaganych do odprawy celnej powinien zawierać taką deklarację, aby wprowadzenie towarów do obrotu na terenie UE było możliwe. Deklarację zgodności należy przechowywać przez 10 lat od momentu wprowadzenia ich na rynek Unii.
Znak CE a wprowadzanie wyrobów na Europejską Strefę Gospodarczą
Oznakowanie CE umożliwia swobodny obrót towarami w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Brak tego oznaczenia może skutkować zatrzymaniem produktu na granicy, sankcjami administracyjnymi oraz problemami z dopuszczeniem towaru do sprzedaży ze względu na podejrzenie braku zgodności wyrobu z wymogami bezpieczeństwa. Proces uzyskania oznakowania wymaga odpowiedzialności producenta oraz ewentualnej współpracy z jednostkami notyfikowanymi, w zależności od przepisów dotyczących konkretnego produktu.
Terramar Sp. z o.o. od ponad 30 lat wspiera klientów w zakresie importu i eksportu towarów organizując np. transport kolejowy z Chin. Oferujemy kompleksowe doradztwo dotyczące oznakowania CE i zgodności produktów z wymaganiami unijnymi. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić: nasza oferta
Transport drogowy w Unii Europejskiej odgrywa kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu wewnątrzwspólnotowego handlu i logistyki. Jednym z jego istotnych elementów […]

Transport kolejowy ze względu na ekologię i atrakcyjność cenową zyskuje na popularności. Rozpoczęta przez Chiny inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku ma […]

Transport kontenerowy, zarówno morski, jak i lądowy, jest jednym z filarów branży logistycznej. Ten niezawodny sposób przewozu różnorodnych towarów łączy […]